Domowy Klub Filmowy

“Pianistka”, “Biała wstążka”, “Miłość”, “Happy End”, “Funny Games”, “Kod nieznany”, “Ukryte”… – wyjątkowe, niepowtarzalne kino austriackiego indywidualisty, Michaela Hanekego!

W niedzielę, 31 maja, o 20:30, zapraszamy na FB Kina Światowid – na dyskusję live nt. twórczości Hanekego i dokumentu MICHAEL HANEKE. ZAWÓD: REŻYSER. Będzie to kolejna odsłona wirtualnego Domowego Klubu Filmowego.

Na Facebooku Kina Światowid spotkamy się z Beatą Głubisz i Izą Konieczny ze Światowida oraz Mariuszem Wojasem (miłośnikiem i znawcą kina artystycznego, selekcjonerem sekcji Lost Lost Lost festiwalu Nowe Horyzonty), którzy – jak na Światowid przystało – porozmawiają o jednej z najważniejszych indywidualności współczesnego kina artystycznego i autorskiego przy okazji dokumentu Yves’a Montmayeura „Michael Haneke. Zawód: reżyser”.

Film Montmayeura to próba przyjrzenia się jednemu z najciekawszych, a zarazem najbardziej pesymistycznych, choć nieodmiennie fascynujących twórców filmowych ostatnich lat. W półtoragodzinnym dokumencie towarzyszymy austriackiemu reżyserowi zarówno w jego życiu zawodowym, jak i w prywatnym. Wraz z autorem filmu zgłębiamy świat artystycznych inspiracji Hanekego i próbujemy dotknąć mrocznych zakamarków jego duszy, kiedy dzieli się z widzami swoimi niepokojami, lękami czy przenikliwymi obserwacjami zachodniej cywilizacji. Spoglądamy na jego życie rozpięte między kręceniem filmów, festiwalami, podróżami po Europie a wiedeńską samotnością. Poznajemy go w jego własnych słowach i we wspomnieniach aktorek, z którymi współpracował przy swoich najbardziej znanych filmach: Isabelle Huppert, Juliette Binoche, Susanne Lothar czy Emmanuelle Rivy.

Zachęcamy do obejrzenia filmu w wirtualnym Kinie Światowid (czynnym 24 godziny na dobę):
bit.ly/Swiatowid_online

Tradycyjnie proponujemy obejrzeć film tuż przed spotkaniem Domowego Klubu Filmowego, a na rozmowę w sieci zapraszamy w niedzielę, 31 maja, o 20.30, na FB Kina Światowid.

Bądźcie z nami w sieci i do zobaczenia w kinie! 🙂
#wybieramswiatowid

Czeski film.

Kino Bałtyk w Raciborzu zaprasza na „Pali się, moja panno” w Domowym Klubie Filmowym

Niepozorny film o strażakach, który jednocześnie omal nie doprowadził Miloša Formana do więzienia, rozgniewał czechosłowackie władze, pokazał, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, by na końcu dostać nominację do Oscara® i stać się dla reżysera przepustką do wielkiej kariery za oceanem. Kultowy „Pali się, moja panno” Miloša Formana już w najbliższym Domowym Klubie Filmowym 24 maja. Gospodarzem spotkania będzie tym razem Kino Bałtyk w Raciborzu.

Nakręcony w 1967 roku „Pali się, moja panno” to przewrotna, pełna absurdalnego komizmu quasi-dokumentalna relacja z balu ochotniczej straży pożarnej. Film, który z jednej strony wpisuje się w poetykę Czechosłowackiej Nowej Fali, z drugiej – doskonale pokazuje zarówno istotę czeskiego kina, jak i metodę twórczą Formana w dużym stopniu opierającą się na pracy z naturszczykami. Dzięki zwyczajnym ludziom, dzięki scenom pozornie banalnym, osiągał Forman mistrzostwo w przenikliwym realizmie, który ujawniał paradoksy ówczesnej sytuacji w Czechosłowacji, a jego filmy to aktualne po dziś dzień społeczno-polityczne metafory.

Ciągle sobie powtarzałem, że dokładnie tego chcę, że takie sceny człowiek zna z rzeczywistości, ale nie zna ich z filmu. A końcowy efekt będzie sumą tych wszystkich banałów. Jeśli uda mi się zgromadzić jak „najrealniejsze”, najpowszedniejsze urywki z życia, dopiero wtedy powstanie prawdziwa satyra. – pisał Forman.

W Domowym Klubie Filmowym o przełomowym filmie Formana, czeskim kinie i absurdach dnia codziennego okiem naszych południowych sąsiadów porozmawiają filmoznawcy: ekspertka z zakresu kina czeskiego Agnieszka Skrzelowska oraz znawca i miłośnik Nowej Fali Mariusz Ciszewski.

Film „Pali się, moja panno” jest dostępny na stronie VOD.PL. Tradycyjnie zachęcamy do zobaczenia filmu tuż przed spotkaniem Domowego Klubu Filmowego, a na rozmowę w sieci zapraszamy 24 maja o 20.30 na Facebooku Kina Bałtyk.

„Kraina miodu” w Domowym Klubie Filmowym

W niedzielę, 17 maja, o 20:30, zapraszamy na facebooku Kina Janosik do udziału w dyskusji na żywo na temat wielokrotnie nagradzanego macedońskiego dokumentu KRAINA MIODU Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova.
To wielki zwycięzca ostatniej edycji Millennium Docs Against Gravity, nominowany do Oscara 2020 w kategoriach: Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny i Najlepszy Film Międzynarodowy!

→ W dyskusji udział wezmą:

✓ Paweł Duda – filmoznawca prowadzący dyskusje w janosikowym Klubie Filmowym,
✓ Magda Kidoń-Staszek – kulturoznawczyni, mama i początkująca ogrodniczka, na co dzień szefowa Kina Janosik
✓ Łukasz Pezdek – kinoholik, w kinie Janosik prowadzi cykl Niedziela z Dokumentem.

KRAINA to opowiedziana z ogromnym szacunkiem i uczciwością wobec bohaterki historia 50-letniej Hatidze: jednej z ostatnich osób w Macedonii, która zajmuje się tradycyjnym pszczelarstwem. Twórcom udało się w filmie pokazać fascynujący mikrokosmos, w którym jak w soczewce, ale zupełnie naturalnie i bez interpretacyjnych nadużyć, skupiają się najbardziej palące problemy współczesnego świata: pogoń za szybkim zyskiem, widmo katastrofy ekologicznej, nierówności gospodarcze, tęsknota za drugim człowiekiem, ale też powracająca coraz silniej potrzeba kontaktu z naturą i poddania się jej naturalnemu rytmowi, którego jedną z ostatnich strażniczek jest bohaterka „Krainy miodu”.

→ Film dostępny jest do 18 maja na platformie Ninateka:
bit.ly/Kraina_miodu_Ninateka

Kinoteatr Rialto z wizytą we Włoszech.

„Passione” Johna Turturro w Domowym Klubie Filmowym

 Wielbicieli kina, muzyki, a przede wszystkim niepowtarzalnego włoskiego klimatu zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Domowego Klubu Filmowego. 10 maja Kinoteatr Rialto zabierze nas w podróż do Neapolu, po którym oprowadzi sam John Turturro, reżyser i narrator niezwykłego muzycznego dokumentu „Passione”. Po filmie tradycyjnie zapraszamy do wirtualnej rozmowy – tym razem w Państwa domach gościć będą Katarzyna Pryc i Krzysztof Ociepa z katowickiego Rialta.

„Passione” (2010) Johna Turturro, znanego z występów w filmach braci Coen, ale także reżysera m.in. świetnego musicalu „Romance & Cigarettes” (2005), to fascynujący, blisko półtoragodzinny dokument muzyczny portretujący Neapol. Mieszanka różnych kultur, stylów muzycznych, pejzaży tworzy obraz miasta pięknego i pełnego sprzeczności. Dla nas to filmowa namiastka podróży do miejsca, do którego pewnie nieprędko pojedziemy: dla jednych inspiracja, dla innych wspomnienie.

– To również ukłon w stronę licznych miłośników Włoch czekających na kolejną edycję przeglądu nowego kina włoskiego CINEMA ITALIA OGGI, który miał się po raz trzeci odbyć w kwietniu w Rialcie. Nadal liczymy, że uda się go zorganizować w przyszłości, a tymczasem już w najbliższą niedzielę zapraszamy na filmową wyprawę do Neapolu i spotkanie z nami w Domowym Klubie Filmowym. – mówi Katarzyna Pryc, szefowa katowickiego Kinoteatru Rialto.

Film „Passione” jest dostępny na stronie NINATEKA.PL, a rozmowa w sieci startuje w niedzielę 10 maja o 20.30 na Facebooku Kinoteatru Rialto.

Klasyka w Kinie Kosmos

„Windą na szafot” w Domowym Klubie Filmowym

Brakuje wam rozmów o kinie? Tęsknicie za regularnymi spotkaniami w gronie miłośników X Muzy? Instytucja Filmowa Silesia Film, pamiętając o swoich widzach, postanowiła wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i tradycję dyskusji o filmach przenieść do sieci. 26 kwietnia rusza nowy projekt: Domowy Klub Filmowy. Na początek – porozmawiamy o genialnym kryminale Louisa Mallea „Windą na szafot”.

Na pierwsze spotkanie Domowego Klubu Filmowego zapraszamy już w najbliższą niedzielę, 26 kwietnia. Rozmowa rozpocznie się ok. godz. 20.30 na Facebooku Kina Kosmos, gdzie będą czekać na Was filmoznawcy: Natalia Kaniak i Mariusz Ciszewski, którzy podczas transmisji live będą opowiadać o filmie, moderować waszą dyskusję na czacie i odpowiadać na Wasze pytania. Film, którym Silesia Film inauguruje działanie Domowego Klubu Filmowego, to Windą na szafot” (1958) Louisa Mallea.

– Nie bez powodu wybraliśmy akurat ten film. Chcieliśmy, by była to propozycja, po którą z chęcią sięgną widzowie każdego z naszych kin: fani Światowidowego arthouse’u, Kosmosowej klasyki czy miłośnicy cyklu Kino.Jazz w Rialto, ale zwolennicy kina rozrywkowego. Bo „Windą na szafot” Malle’a to zarazem kino autorskie i artystyczne, zapowiadające francuską Nową Falę, ale również świetnie zrealizowane, trzymające w napięciu kino gatunkowe. Film Malle’a, należący już do klasyki kina, w momencie powstania był zupełnie nową jakością w kinematografii, wyróżniającą się nie tylko świeżością narracyjną, ale i nowatorską –  jazzową i improwizowaną – ścieżką dźwiękową w wykonaniu m.in. Milesa Davisa.

Dla wielu widzów, szczególnie tych regularnie odwiedzających kina studyjne, wizyta w kinie to nie tylko okazja do obejrzenia ciekawego filmu, ale także możliwość uczestnictwa w dyskusji, wymiany opinii czy poczucie bycia częścią społeczności kinomanów. Spotkania z twórcami i ekspertami, prelekcje, dyskusje o kinie i jego kontekstach – na to wszystko mogli zawsze liczyć widzowie prowadzonych przez Silesię Film kin studyjnych: Światowida, Kosmosu i Rialto w Katowicach, Bałtyku w Raciborzu i Janosika w Żywcu. Mimo że kina są aktualnie zamknięte, a wspólne zasiadanie w sali kinowej niemożliwe, pamiętamy o naszych widzach i dlatego stworzyliśmy miejsce w sieci, gdzie raz w tygodniu wszyscy miłośnicy kina wraz z prowadzącymi, ekspertami i znawcami kina, będą mogli się spotkać i podyskutować o wybranym filmie, dostępnym do obejrzenia w jednym z darmowych serwisów streamingowych. Film można będzie oczywiście obejrzeć wcześniej, w dogodnym dla siebie czasie, ale zachęcamy, by – wzorem tradycyjnych klubów filmowych – obejrzeć go tuż przed rozmową.

Film dostępny jest na www.vod.pl, a rozmowa w sieci startuje w niedzielę o 20.30 na Facebooku Kina Kosmos.

Zapraszamy!